Logo
Banner Image

Leczenie kanałowe

Usuwanie martwej miazgi z zęba

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (endodoncja) opiera się na precyzyjnej cyfrowej diagnostyce RTG. Leczenie polega na usunięciu z wnętrza zęba miazgi w stanie zapalnym, oczyszczeniu wszystkich kanałów oraz ich wypełnieniu specjalnie przeznaczonymi do tego materiałami. Kolejnym krokiem jest odpowiednia odbudowa korony zęba.

Zazwyczaj wkraczamy z leczeniem kanałowym, kiedy pacjent zgłasza się do gabinetu z powodu silnego bólu zęba. Czasem jednak z różnych powodów miazga w zębie obumiera powoli nie dając żadnych objawów i wówczas po wykonaniu zdjęcia RTG i badaniu kontrolnym stanu uzębienia lekarz może zakwalifikować taki ząb do leczenia endodontycznego pomimo, że pacjent nie zgłasza bólu.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, w związku z czym zabieg ten jest bezbolesny. Zdarza się, że po wizycie ząb jest ,,tkliwy", bolesny na nagryzanie lub pojawia się promieniujący ból, który ustępuje po krótkim czasie. Wynika to z podrażnienia zęba samym procesem leczenia.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Leczenie kanałowe zęba należy podjąć w kilku przypadkach:

  • kiedy miazgę w jego wnętrzu obejmie silny stan zapalny (pacjent odczuwa wtedy znaczący ból samoistny zęba lub/i mocną nadwrażliwość na zimno lub ciepło)
  • częstym objawem jest dotkliwy ból zęba w godzinach popołudniowych i nocnych
  • kiedy w zębie zostało przeprowadzone niekompletne leczenie kanałowe. Czasem z różnych przyczyn kanały w zębie zostaną niedopełnione lub jeden z kanałów został pominięty. Wtedy bakterie, które przetrwały mogą przyczynić do ponownego ujawnienia się stanu zapalnego, który wyleczyć można jedynie przez ponowne leczenie kanałowe zęba.
  • kiedy korona zęba uległa złamaniu i konieczna jest odbudowa protetyczna zęba przy pomocy wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Obecnie leczenie kanałowe może odbyć się na jednej wizycie, jednak zdarza się, że skomplikowana anatomia (np. zwapniałe, wąskie kanały) bądź utrudnienia napotkane przy powtórnym leczeniu kanałowym wydłużają proces leczenia. Nie zawsze lekarz jest w stanie przewidzieć czas leczenia.

Jaka powinna być odbudowana korona zęba po leczeniu kanałowym?

Rodzaj odbudowy dobierany jest indywidualnie do przypadku. Jeśli ząb jest w znacznym stopniu zniszczony i ilość pozostałych zdrowych tkanek zęba nie zapewnia trwałego i szczelnego utrzymania standardowego wypełnienia kompozytowego, zalecamy odbudowę protetyczną np. koronę porcelanową. Ząb taki można też wcześniej wzmocnić wkładem z włókna szklanego lub metalowym wkładem koronowo-korzeniowym wykonanym w laboratorium protetycznym.

Czekamy na kontakt od Ciebie!