Protetyka to gałąź stomatologii, której celem jest poprawa estetyki uzębienia, ale też poprawa komfortu życia. Leczenie pozwala na odbudowę zniszczonych zębów – zarówno w przypadku pojedynczych, jak i całkowitego braku uzębienia. Co więcej, podczas zabiegów można skorygować niepożądany kształt zębów. Wśród dostępnych rozwiązań można wyróżnić chociażby: licówki, korony (w tym korony mocowane do implantów), mosty, a także protezy ruchome.
Podczas zabiegów protetyki, montuje się elementy imitujące pojedynczy ząb, zęby lub tylko część zęba. Są one wykonywane w laboratorium i dostosowane są do indywidualnych potrzeb pacjenta – tak aby jak najlepiej współgrały z jego naturalnym uzębieniem. Obecnie stosowane materiały pozwalają na uzyskanie doskonałych efektów estetycznych, a ponadto są niezwykle trwałe i komfortowe.
Szeroka oferta MedicalDent sprawia, że w niemalże każdym przypadku jesteśmy w stanie zaproponować zadowalającą metodę. Wyboru najlepszego rozwiązania dokonuje się po szczegółowej konsultacji z pacjentem. Starając się spełnić wysokie wymagania naszych pacjentów oferujemy możliwość wykonania koron pełnoceramicznych oraz koron na podbudowie cyrkonowej, które zapewniają bardzo wysoką estetykę dodając uśmiechowi niesamowitego blasku. Są to korony protetyczne, które w swojej podbudowie nie zawierają metalu zapewniając lepszą penetrację światła i tym samym nadając zębom naturalności.
Nasza oferta obejmuje:
- korony i mosty porcelanowe,
- korony i mosty bezmetalowe (pełnoceramiczne i cyrkonowe),
- wkłady koronowo-korzeniowe,
- protezy akrylowe i szkieletowe,
- prace protetyczne oparte na skomplikowanych systemach zamków i zatrzasków.
Protetyka – wskazania
Zabiegi z zakresu protetyki często wykonuje się ze wskazań estetycznych, ale nie tylko – często jest to kwestia zdrowotna. Niewielkie braki potrafią odbijać się na całym łuku zębowym, co więcej pacjenci mogą mieć problemy z układem pokarmowym oraz wadami wymowy. Ponadto braki w uzębieniu mogą powodować choroby przyzębia oraz próchnicę.
Przygotowanie do zabiegu
Przed przystąpieniem do leczenia konieczne jest wyleczenie wszelkich chorób jamy ustnej. Mowa tu zarówno o próchnicy, chorobach zębów, dziąseł i przyzębia.
Kuracja zaczyna się od wizyty konsultacyjnej. Podczas takiej wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem w celu poznania jego oczekiwań, a następnie przechodzi do badania. Może również zalecić wykonanie dodatkowych badań, jak np. RTG lub tomograf 3D (w MedicalDent wykonujemy na miejscu). Na tej podstawie ustalany jest sposób leczenia, dostosowany do potrzeb pacjenta.
Jak wygląda zabieg?
Przebieg wizyty, jak i schemat leczenia uzależniony jest w dużej mierze od tego, na jakie uzupełnienie protetyczne się zdecydujemy. W niektórych przypadkach potrzeba kilku wizyt.
- korony protetyczne: jest to rodzaj stałego, niezdejmowanego uzupełnienia, które umożliwia odbudowę zębów zniszczonych w znacznym stopniu. Wyróżnić można: korony tymczasowe (akrylowe lub kompozytowe) oraz korony porcelanowe (pełnoceramiczne i na metalowej podbudowie). Korony mogą być mocowane na zębach pacjenta na implantach – wówczas ich założenie stanowi ostatni etap dłuższego leczenia implantologicznego.
Korony na zębach najczęściej zakłada się podczas dwóch wizyt. Podczas pierwszej szlifuje się ząb, dobiera barwę korony, wykonuje wycisk i nakłada tymczasową protezę. Po kilkunastu dniach zakłada się ostateczną koronę.
- wkłady koronowo – korzeniowe montowane są w przypadku zębów złamanych lub po leczeniu kanałowym. Składają się z części znajdującej się w kanale korzeniowym oraz części koronowej. Na pierwszej wizycie opracowany zostaje korzeń i wykonuje się wyciski. Podczas drugiej wizyty cementuje się wkład i wykonuje wyciski pod koronę protetyczną, najczęściej wykonywaną w laboratorium. Pacjent na czas oczekiwania otrzymuje koronę tymczasową.
Mosty porcelanowe: zbudowane są z przęsła (obejmujące brakujący ząb) oraz dwóch filarów (zęby sąsiadujące). Za ich pomocą można odbudować od 1 do kilku zębów. Do ich wykonania potrzebne jest kilka wizyt. Na pierwszej szlifuje się zęby filarowe, wykonuje wyciski, dobiera kolor nowego zęba oraz zakłada korony tymczasowe. Podczas kolejnej montuje się na stałe most.
Protezy zębowe są wyjmowane i zakładane przez pacjentów. Obecnie dostępne na rynku protezy są trwałe, wygodne i wyglądają naturalnie. Do wyboru mamy protezy częściowe (uzupełniające jeden lub kilka zębów) i protezy całkowite (cała szczęka). Mogą to być protezy wykonane z tradycyjnego akrylu, materiałów elastycznych oraz protezy szkieletowe – oparte na metalowym szkielecie zawieszonym za pomocą cierni i klamer na pozostałym uzębieniu.
Zabiegi, jak i cały plan leczenia jest zawsze ustalany przez lekarza. Dobiera się go do indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz sytuacji pacjenta.
Protezy - efekty
W przypadku leczenia protetycznego uzyskujemy przede wszystkim poprawę estetyki uzębienia, jak również żucia. Nowoczesne uzupełnienia doskonale imitują naturalne zęby, są trwałe i komfortowe. Pozwalają na uzupełnienie braków, ale też korekcję kształtu i barwy zębów, a u osób starszych umożliwiają poprawne rozgryzanie pokarmów. Istotnym rezultatem jest również poprawa komfortu życia.
Co po zabiegu?
Po opuszczeniu gabinetu można wrócić do codziennych zajęć, a zalecenia pozabiegowe nie są restrykcyjne - zależą od zastosowanego rozwiązania. Nie powinien pojawiać się ból oraz krwawienie. W wielu wypadkach można swobodnie jeść i pić niemalże od razu. Co ważne, osoby poddające się leczeniu protetycznemu powinny regularnie odwiedzać protetyka – co najmniej co pół roku. W ten sposób unikniemy ryzyka pojawienia się próchnicy wtórnej oraz będziemy mieć pod kontrolą stan naszego uzupełnienia protetycznego.