Logo
Banner Image

Stomatologia zachowawcza

Leczenie próchnicy, wypełnienia, leczenie kanałowe

Stomatologia zachowawcza ma na celu przede wszystkim zapobieganie próchnicy, leczenie w przypadku pojawienia się bólu zęba, a także leczenie zębów, w przypadku których doszło do powstania stanu zapalnego. Nowoczesna stomatologia oferuje szereg rozwiązań z zakresu profilaktyki oraz poprawiania estetyki: wybielanie, usuwanie kamienia, lakowanie, lakierowanie, fluoryzacja.

W przypadku leczenia próchnicy stosuje się nowoczesne metody, które pozwalają na uzyskanie świetnych efektów, przy zachowaniu estetycznego wyglądu, a także komfortu pacjenta. W naszych gabinetach staramy się używać materiałów do odbudowy zębów, które zapewnią pacjentom trwałe i estetyczne wypełnienia. Zdajemy sobie sprawę, że dla każdego naszego pacjenta ważna jest estetyka i jakość wykorzystywanych sprawdzonych materiałów stomatologicznych, które są najwyższej jakości.

Ważnym elementem naszej oferty jest również stomatologia dziecięca. Dobro najmłodszych pacjentów, odpowiednie, empatyczne podejście oraz ograniczenie stresu do minimum pozwoli na dobre relacje i właściwe nastawienie u małych pacjentów. Mamy to szczególnie na uwadze.

Chcesz zachować zdrowe zęby na długo? Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych!

Wskazania

W sytuacji, gdy nie pojawiają się niepokojące objawy, konsultacja stomatologiczna powinna mieć miejsce co najmniej raz na pół roku. Wtedy jesteśmy w stanie reagować na tyle szybko, aby nie zdążyła rozwinąć się zaawansowana próchnica. Regularne kontrolowanie stanu uzupełnienia pozwala zredukować ryzyko konieczności inwazyjnego leczenia stomatologicznego. Ponadto na wizytę pacjent powinien się zgłosić, gdy pojawiają się niepokojące dolegliwości bólowe, opuchlizna w jamie ustnej oraz miejscowe podwyższenie temperatury.

Z usług stomatologii zachowawczej można też skorzystać w celach poprawy estetyki uśmiechu. Wygląd zębów można poprawić np. podczas wybielania.

Przeciwwskazania

W przypadku stomatologii zachowawczej nie ma wielu przeciwwskazań do wykonywania poszczególnych zabiegów. Podczas wizyty kontrolnej stomatolog z pewnością zapyta o czynniki, które mogłyby ewentualnie stanowić przeszkodę do przeprowadzenia danego zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu

Nie ma konieczności przygotowywania się do wizyty z zakresu stomatologii zachowawczej, chyba że podczas wizyty kontrolnej lekarz zaleci inaczej. Zanim stomatolog przejdzie do odpowiednich zabiegów, zawsze ma miejsce szczegółowe badanie jamy ustnej. W niektórych przypadkach ważne i konieczne może być wykonanie zdjęcia RTG lub tomografii komputerowej 3D.

Jak wygląda zabieg?

Stomatologia oferuje obecnie wiele nowoczesnych rozwiązań w zakresie terapii problemów z uzębieniem. Pierwszym krokiem jest zawsze konsultacja z dentystą. Podczas takiej wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz szczegółowo bada jamę ustną. W zależności od potrzeb pacjenta, może wykonać szereg zabiegów: usuwanie kamienia nazębnego (podczas tzw. scallingu). Zabieg polega na oderwaniu złogów kamienia od zębów. Jako uzupełnienie skalingu stosuje się piaskowanie. Do jego wykonania wykorzystywana jest piaskarka, która usuwa osad, nawet w trudno dostępnych miejscach. Usuwanie kamienia ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim pomaga zapobiec rozwojowi próchnicy oraz zapalenia dziąseł.

Próchnica, to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi spotyka się stomatologia. Przy regularnych kontrolach dentystycznych, rzadko dochodzi do powstania bardzo dużych ubytków. Niewielkie zmiany można uzupełnić za pomocą plomby podczas jednej wizyty. W przypadku dużych ubytków, lekarz może zdecydować się na założenie lekarstwa na pewien czas, zanim ząb zostanie „zaplombowany".

Leczenie kanałowe wykonuje się przy zaawansowanej próchnicy, gdy doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Podczas leczenia kanałowego lekarz musi pozbyć się próchnicy, usunąć miazgę i oczyścić kanały zębowe. Następnie kanały zostają wypełnione i można odbudować ząb.

Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny, mający na celu ochronę zębów przed próchnicą. Lak aplikowany jest w bruzdach zębów na powierzchni żującej i uniemożliwia odkładanie płytki nazębnej. Lakowanie wykonuje się najczęściej u dzieci około 6. roku życia, czyli kiedy pojawiają się zęby stałe. Zabieg ten przeprowadza się zarówno u dzieci, jak i dorosłych, polega na nałożeniu na zęby lakieru, który stopniowo uwalnia fluor. W efekcie szkliwo zostaje wzmocnione i uodpornione na działanie kwasów oraz bakterii. Ryzyko próchnicy może zostać zmniejszone nawet o 50%.

Stomatologia bez bólu!

Obecnie ból nie stanowi żadnego problemu dla nowoczesnej stomatologii. Istnieją proste rozwiązania, dzięki którym wizyta u dentysty nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Stosowanie znieczulenia ogólnego jest rzadkością, gdyż znieczulenie miejscowe jest całkowicie wystarczające.

Efekty

Regularne korzystanie ze stomatologii zachowawczej - działania profilaktyczne, pozwalają przeciwdziałać rozwojowi chorób zębów oraz jamy ustnej, które mogą prowadzić do poważnych powikłań. W efekcie uzyskujemy korzyści zdrowotne, a nasz uśmiech wygląda piękniej.

Co po zabiegu?

Współczesna stomatologia oferuje nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu w znacznej większości nie ma specjalnych zaleceń pozabiegowych i od razu można powrócić do codziennych zadań. Należy jednak zaznaczyć, że chcąc utrzymać zdrowie jamy ustnej na długo, konieczne jest zadbanie o higienę oraz regularne kontrole, co najmniej raz na pół roku.

Czekamy na kontakt od Ciebie!